Historie

Pravěk badmintonu

Badminton je velmi starým sportovním odvětvím. Existují vyobrazení, která dávají tušit, že sportu s jakýmsi opeřeným míčkem odpalovaným raketami se věnovali již staří Číňané či jihoameričtí Indiáni. Do Evropy přinesli základ tohoto sportovního odvětví angličtí koloniální důstojníci na konci devatenáctého století z Indie. Ti v městě Badmintonu v Anglii stanovili první pravidla novodobé historie sportu, který nazvali právě podle svého města. Do Čech se dostal badminton někdy na začátku dvacátého století - tehdy jej hráči provozovali jako "hru s míčkem chocholatým". V první polovině dvacátého století se badminton v konkurenci tělesných cvičení na našem území příliš neuchytil. Jeho rozkvět nastal až na konci padesátých let, kdy našel úrodnou půdu zejména na univerzitách - dodnes patří vysokoškoláci k předním hráčům v naší republice. V době vlády jedné strany byl rozvoj badmintonu velmi obtížný - chybělo potřebné vybavení. Na domácím trhu byly k dostání jen velmi nekvalitní dřevěné rakety a prakticky chyběly míče, které byly rovněž nekvalitní. O kvalitní obuvi, tolik potřebné pro zdraví hráčů, se badmintonistům ani nesnilo. Vrcholem tehdejší obuvi byly čínské plátěnky s mizernou podrážkou, což mnozí hráči tehdy pocítili na svých kloubech. Nebylo ani vyhovující oblečení. Lepší rakety se sháněly v zahraničí - i ruské celokovové rakety typu Lastočka s nevalnými herními vlastnostmi se musely potajmu dovážet ze Sovětského svazu. A kdo sehnal potajmu valuty a někoho, kdo mu raketu lepší kvality doveze ze "západu" neměl jistotu, že při zpáteční cestě o raketu nepřijde na hranicích při celní kontrole. A kdo sehnal rakety a zajistil si kurty pro hraní (ani to nebylo pro sportovce provozující málo známý sport snadné) neměl ještě jistotu, že si zahraje. Buď si musel nechat dovézt míče z tehdejší NDR, nebo se badmintonoví nadšenci museli zorganizovat ve sportovní oddíl pod hlavičkou ČSTV. Pak jim byly míče centrálně z Prahy za úplatu přiděleny.


Strakonice

Roku 1974 vznikly ve Strakonicích dvě party:

1. Tomášek Jiří, Vadlejch Zdeněk, Vadlejch Miloslav, Čumpelík Miroslav, Turek Pavel - hráli na venkovních hřištích, hlavně u zámecké zahrady, kde měli upravený venkovní kurt.
2. Sourozenci Petráčkové - hráli v tělocvičně.

Následně se obě party spojily a v roce 1976 se k nim přidaly dámy: Jitka Hanušová (roz. Šavlová), Ivana Jirsová (roz. Samcová), Jana Šefránková (roz. Modrá), pí. Hubačová.

Zakládající členové hledali, kdo by mohl být předsedou, našli pana Jaroslava Hubače. Ten od té doby vedl oddíl badmintonu. Pracoval v ČZ Strakonice, kde měl mnoho kontaktů, čímž se provozování oddílu hodně usnadnilo.

Od roku 1977 oddíl badmintonu hrál krajskou soutěž smíšených družstev společně s: Třeboň, Jílovice, Škoda České Budějovice, Krumlov, Sezimovo Ústí, Křemže.

S několika přestávkami se Strakoničtí badmintonisté účastní Jihočeského přeboru smíšených družstev dospělých 2. třídy (dnes 3. liga badmintonu), kde v letech 2018 a 2019 Jihočeský přebor vyhráli a v roce 2018 obsadili dokonce 3. místo v přeboru jiho-západním.

Dále se jak děti tak dospělí často umísťují na nejvyšších stupních v soutěžích GPD a dokonce se Eva Sklářová v roce 2018 nominovala na mistrovství České Republiky, kde se ve čtyřhře umístila na 9 .místě.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky